Wakacje w Polsce

wczasy, wakacje, urlop

 

Prądy morskie i poczta butelkowa

22 August 2011r.

Prądy morskie i poczta butelkowa Olbrzymie masy wód morskich są w nieustannym ruchu. Poruszają je nie tylko najbardziej rzucające się w oczy burzliwe fale, ale w większym jeszcze stopniu, trudniej dostrzegalne prądy. Prądy wiatrowe powstają na skutek działania na wodę wiatrów wiejących z określonych, stałych kierunków. U nas przy dominujących wiatrach zachodnich prąd wiatrowy układa się równolegle do brzegu z kierunkiem na wschód.


Flora i fauna wód przybrzeżnych

14 July 2011r.

Życie w wodach Bałtyku jest szczególnie osobliwe. Otoczony ze wszystkich stron kontynentem Bałtyk jest basenem, do którego spływają obficie słodkie wody rzek śródlądowych. A ponieważ płytkie cieśniny duńskie utrudniają z drugiej strony kontakt ze słonymi wodami oceanu, główną cechą Bałtyku jest słonawy, lecz nie słony, charakter jego wód i życia.


Bursztyn, amber, jantar

24 August 2011r.

Wyraz "bursztyn" pochodzi z Niemiec i w Polsce używany jest powszechnie już od XV wieku. Spotykana również nazwa "jantar" jest nową, bo XIX-wieczną "pożyczką" z języka rosyjskiego. Przed kilkudziesięciu milionami lat, w starszej epoce trzeciorzędu (eocen), tam gdzie dzisiaj widnieje na mapie niebieska plama Morza Bałtyckiego, ciągnęły się potężne lasy, w których rosły sosny, świerki, tuje, palmy, paprocie i mchy. Świat zwierzęcy tego okresu zbliżony był do dzisiejszej fauny południowej Japonii i Ameryki Północnej.


Historia Ukryta w Legendzie- Wyspa Wolin

02 September 2013r.

Historia ukryta w legendzie, pod ziemią, pod wodą - wyspa Wolin Wyspa Wolin, choć pozornie znana i często odwiedzana przez turystów, ciągle skrywa ślady swojej burzliwej przeszłości geologicznej, jak i bliższych nam dziejów historii. Współcześni mieszkańcy Wolina - legendarnej Winety próbują odtworzyć dawny świat w Skansenie Słowian i Wikingów, a dzięki współpracy geologów i archeologów wiemy coraz więcej o